cart 0

Jaki wybrać karmnik dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki.

Dodany przez TeGusta w Porady i inspiracje TeGusta 5 grudnia 2018 r. | Brak komentarzy

Jak i kiedy dokarmiać ptaki?

Istnieją dwie teorie i dwie drogi dokarmiania ptaków. Każda ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Jedni uważają że ptaki można dokarmiać od późnej jesieni przez całą zimę aż po początek wiosny i polepszenie pogody, a co za tym idzie możliwości zdobywania przez ptaki pokarmu. Inni natomiast uważają że nie można zbyt szybko przyzwyczajać „małych przyjaciół” do karmnika w obawie że niektóre gatunki zostaną na zimę zamiast lecieć zimować na południe i z wystawieniem karmników czekają do pierwszych mocnych przymrozków i opadów śniegu kiedy zdobycie pokarmu przez ptaki jest niezwykle trudne.
Jedni i drudzy mają na uwadze dobro skrzydlatych przyjaciół i niezależnie od drogi którą wybierzesz, potrzebny Ci będzie dobry karmnik dla ptaków.

wiszący drewniany karmnik dla ptaków

Karmniki dla ptaków – jaki wybrać

Dobry karmnik dla ptaków to taki, w którym ziarno lub mieszanka ziaren nie jest zanieczyszczana przez ptasie odchody. Dzięki temu ptaki nie będą przenosiły między sobą chorób. Dobry karmnik dla ptaków charakteryzuje się też tym, że jedzenie nie jest wystawione na działanie bezpośrednich czynników pogodowych jak deszcz czy śnieg. Są to karmniki z zasobnikiem chroniącym pokarm.
Właśnie takie karmniki dla ptaków Wildlife Garden< zostały specjalnie zaprojektowane przez ornitologa i są oferowane przez sklep internetowyTeGusta.pl. Szwedzkie karmniki dla ptaków (sikorki, wróble, kowaliki) Wildlife Garden. W karmnikach od Wildlife Garden ptaki sięgają po jedzenie siadając na drewnianych kołkach, nie wchodząc do karmnika. Kołki są na tyle długie aby wygodnie wylądowały na nich mniejsze ptaki jak wróble czy sikorki. Jeśli nie chcesz dokarmiać gołębi - te karmniki są dla Ciebie. [caption id="attachment_6903" align="aligncenter" width="1024"] skandynawski żółty karmnik dla ptaków na tle ogrodu[/caption]

Taki karmnik będzie stanowił nie tylko ładną dekorację ogrodu, ale także przyciągnie do niego skrzydlatych przyjaciół.

Karmniki dla sikorek i małych ptaków należy umieścić w bezpiecznym dla ptaków miejscu na drewnianym kołku lub przytwierdzić do pnia drzewa tak, aby nie spadł przy mocnych podmuchach wiatru, oraz aby nie był łatwym celem dla kotów. Czując się bezpiecznie, ptaki chętniej będą stołowały się w naszym ogrodzie.

Czym dokarmiać ptaki?

W zależności od tego jakie gatunki chcemy przyciągnąć do swojego ogrodu możemy zaoferować im różnego rodzaju ziarna czy nasiona, ale także warzywa owoce czy orzechy.
Zdecydowanie nie polecamy dokarmiania ptaków pieczywem, które z ich punktu widzenia jest mało odżywcze. Współczesny chleb pełen jest soli i ulepszaczy, które szkodzą nie tylko nam, ale także ptakom.
z pewnością możemy polecić łuskany słonecznik, który nadaje się zarówno dla roślinożerców, ale skuszą się na niego także mięsożercy. Ma on przewagę nad nie łuskanym ziarnem – ptaki nie pozostawiają po sobie widocznego bałaganu, a także jest łatwiejszy do spożycia przez ptaki które nie mają możliwości rozdrabniania niektórych nasion i zajęłoby im to dużo czasu.
Dla mięsożernych przyjaciół można powiesić kawałki sadła, boczku czy słoniy, można je także poukrywać w otworach w drzewie, choć przyznam że jest to już zadanie dla hobbystów. Pamiętajcie także aby słonina nie wisiała za długo ani przy dodatnich temperaturach, zjełczały tłuszcz szkodzi ptakom.
Wiele rodzimych gatunków lubi także owoce, warzywa czy suszone jagody i rozdrobnione orzechy.

Pamiętajmy także o zapewnieniu ptakom dostępu do wody pitnej, ponieważ spożywając suchy pokarm po prostu zasycha im w dziobach. Możecie do tego celu ustawić niewielkie poidło, pamiętając o częstej wymianie wody, aby stale była czysta. Ptaki polubią także fontanny czy większe zbiorniki. Pamiętajcie jednak aby stały one w bezpiecznym dla ptaków miejscu.

W oferowanym przez nas bardzo dużym karmniku dla ptaków – Stodole na 4 rodzaje pożywienia znajdziesz dużo miejsca na umieszczenie odpowiedniej ilości pokarmu, który przyciągnie różne gatunki ptaków do Twojego ogrodu. Znajdzie się tam miejsce dla kukurydzy, zimowych kulek z tłuszczem, orzechów czy nasion słonecznika. To świetne rozwiązanie dla tych, których skrzydlaci przyjaciele zjadają dużo jedzenia. W tym karmniku jest aż 5 l miejsca na smakołyki.

Karmnik dla ptaków – STODOŁA czerwona

Nasze małe karmniki dla ptaków z zasobnikiem to także budki lęgowe.
Jest to rozwiązanie 2 w 1. Idealne rozwiązanie do ogrodu. Kiedy już skończysz dokarmianie ptaków i wyczyścisz karmnik po zimie możesz zamontować go z powrotem w bezpiecznym miejscu i otworzyć okienko dla szukających miejsca do założenia rodziny, ptaków.

Kiedy i gdzie wywiesić budkę lęgową?

Naszym zdaniem najlepiej wywiesić budkę lęgową wczesną wiosną (ptaki po okresie zimy szukają miejsc dogodnych do rozrodu; czasami budki wywiesza się celowo później żeby służyły ptakom wracającym z zimowiska), Zobacz: budka lęgowa dla małych ptaków.

Skandynawskie domki dla ptaków – budki lęgowe na drzewie

Budki dla ptaków

Budki dla ptaków umieśćmy je w mało uczęszczanej przez nas, ale widocznej części ogrodu. Chodzi o to, aby ptaki czując się zagrożone przez ludzi mogą porzucić pisklaki.
Budkę dla ptaków należy umieścić w miejscu niedostępnym dla drapieżników – wysoko na pniu drzewa lub miejscu zabezpieczonym krzewami kolczastymi.

Szwedzkie miniaturowe domki – domki lęgowe do Twojego ogrodu.

Zaprojektowane przez ornitologa domki posiadają wewnątrz specjalnie rzeźbioną ścianę, aby pisklaki mogły ćwiczyć wspinanie zanim będą w stanie samodzielnie wydostać się z budki. Domki dla ptaków zostały zaprojektowane tak, aby pisklaki nie przegrzewały się w słoneczne dni i posiadają naturalną wentylację.

Karmnik dla ptaków na prezent

Karmniki dla ptaków to także świetny prezent dla każdego fana czy właściciela nawet niewielkiego ogrodu. Wszystkie nasze karmniki zapakowane są w ładne kartonowe opakowanie, w którym znajdziesz także instrukcje montażu.

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz