Domki dla pszczół murarek
W czasach, kiedy pszczoły mają bardzo ograniczone możliwości znalezienia naturalnego domu, umieszczenie domku dla pszczół zwiększy możliwości zapylenia roślin w Twoim ogrodzie. To także piękna ozdoba Twojego zielonego salonu.
Murarka (Osmia) liczy w Polsce 18 gatunków pszczół posiadających zdolność murowania gniazd i zbierania pyłku. Jednym z najpospolitszych gatunków jest murarka ogrodowa, występująca na terenie całego kraju i reprezentująca grupę tzw. pszczół samotnic.
Pszczoły Murarki z racji bycia samotnymi, a nie życia w ulach – koloniach, nie mają żądła. Nie potrzebują go do ochrony ulu. Pszczoły murarki zapylają rośliny w promieniu do 300 m od miejsca bytowania.
Cykl życiowy tego pospolitego gatunku nie jest skomplikowany. Loty murarki trwają od początku kwietnia do końca czerwca. Samce wylatują z gniazd kilka dni wcześniej niż samice, ale okres ich życia jest znacznie krótszy od samic i trwa około 3 tygodni. Długość życia samic wynosi natomiast około 7–8 tygodni. Samice po wyjściu z gniazda kopulują z kilkoma samcami, a unasiennione przystępują do budowy gniazda, zbioru nektaru i pyłku oraz składania jaj. Po zakończonej reprodukcji samice giną. Kilka dni po zamknięciu komórek z jaj wylęgają się larwy, które odżywiają się zgromadzonym w komórce pokarmem, snują oprzędy i we wrześniu się przepoczwarzają. Zimę spędzają w oprzędach. Wiosną wylatują i powtarzają jednoroczny cykl życiowy.
Wykorzystanie murarki wynika po części z jej uniwersalności jako zapylacza, a także wysokiej efektywności zapylania większości roślin. Skuteczność zapylania jest równie wysoka jak pszczoły miodnej. W sadach, w których są wystawiane jej gniazda, można bez obawy użądlenia wykonywać wszystkie prace pielęgnacyjne. Z pełnym powodzeniem wykorzystuje się ją do zapylania roślin ogrodniczych uprawianych pod osłonami. W warunkach szklarniowych i przy pogodnym niebie murarki są aktywne przez około 14 godzin w ciągu dnia.
Pszczoła murarka nie daje miodu, ale także nie posiada żądła.
Murarki gnieżdżą się zarówno na wysokości 1 m nad ziemią, jak i w gniazdach znajdujących się na wysokości trzeciego piętra. Nie ma więc znaczenia wysokość zamontowania domu dla pszczół. Istotną rolę ma jednak jego dokładne osłonięcie przed deszczem i zachowanie właściwej ekspozycji słonecznej. Murarki, jak i inne pszczoły, uwielbiają słońce. Kierunek ustawienia przygotowanych dla niej gniazd ma bezpośredni związek z oświetleniem kanałów wylotowych, dogrzaniem miejsca posadowienia i aktywnością pszczół, zwłaszcza wcześnie rano i wieczorem.
Otwory wylotowe prowadzące do gniazd powinny być więc skierowane na pd.-wsch., pd. lub pd.-zach. Należy unikać wystawiania gniazd w miejscach chłodnych i zawilgoconych.
Domki dla pszczół dostępne w naszym sklepie internetowym:
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.